CDQ2L40TF-15DZ-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40TF-15DZ-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 240 mm bore size and 15 mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V compatible).
  • 4Foot mounting style (L) for secure and flexible installation.
  • 5G-threaded ports (TF) ensure leak-proof connections and durability.
Product Details
CDQ2L40TF-15DZ-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm