CDQ2L40F-25DZ-M9PVM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40F-25DZ-M9PVM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for reliable linear motion.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output for easy integration into control systems.
  • 4Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 5Durable construction with one-touch fittings for quick and easy air connection.
Product Details
CDQ2L40F-25DZ-M9PVM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Built-in One-touch Fittings
Bore Size
Bore Size 40 mm