CDQ2L40-75DZ-E
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-75DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance.
  • 3Foot mounting style (L) ensures secure and stable installation.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
  • 5Type B mounting bracket with joint for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2L40-75DZ-E
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm