CDQ2L40-50DZ-M9PMDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-50DZ-M9PMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration.
  • 4Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC5V, 12V, and 24V for versatile use.
Product Details
CDQ2L40-50DZ-M9PMDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm