CDQ2L40-25DCMZ-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-25DCMZ-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 25mm standard stroke for reliable linear motion.
  • 3Solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 5Dual-side auto switch mounting grooves for versatile sensor installation.
Product Details
CDQ2L40-25DCMZ-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm