CDQ2L40-250DCMZ-M9BLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-250DCMZ-M9BLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder movement.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for reliable feedback and easy monitoring.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L40-250DCMZ-M9BLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm