CDQ2L40-200DCZ-M9BSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L40-200DCZ-M9BSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures reliable operation in both directions.
  • 34-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 4Pre-wired solid-state auto switch with indicator light for easy installation.
  • 5Rubber bumper cushioning for smooth and quiet cylinder operation.
Product Details
CDQ2L40-200DCZ-M9BSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm