CDQ2L32-30DCMZ-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L32-30DCMZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 232mm bore size with 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rubber bumper and rod end male thread (CM option) for enhanced durability.
  • 4Solid-state auto switch (M9P) with PNP output and indicator light for easy monitoring.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z option) for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2L32-30DCMZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 32 mm