CDQ2L20-40DCMZ-M9BAL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-40DCMZ-M9BAL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 220mm bore size and 40mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Rubber bumper and male rod end thread for enhanced durability and mounting flexibility.
  • 4Water-resistant 2-color indicator auto switch with a 3m lead wire for easy installation.
  • 5Dual-sided auto switch mounting groove (for 桅12-桅25) for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L20-40DCMZ-M9BAL
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm