CDQ2L20-30DMZ-M9PWVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L20-30DMZ-M9PWVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Pre-wired M12-4 pin auto switch with 2-color indicator for easy installation and monitoring.
  • 3Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 4Solid-state auto switch with 3-wire (PNP) configuration for reliable performance.
  • 5Compact design with 20mm bore and 30mm stroke, suitable for space-constrained applications.
Product Details
CDQ2L20-30DMZ-M9PWVSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm