CDQ2L16-10SMZ-M9BV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L16-10SMZ-M9BV
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Single-acting spring return design ensures quick and reliable operation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection.
  • 4Compact foot-style mounting for easy installation in tight spaces.
  • 5Durable construction with male rod end thread for secure attachment.
Product Details
CDQ2L16-10SMZ-M9BV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm