CDQ2L12-20DCMZ-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L12-20DCMZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 212mm bore size with 20mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 5Dual-side auto switch mounting groove (Z option) for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2L12-20DCMZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm