CDQ2L100-30DMZ-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2L100-30DMZ-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet (D) for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3Standard 30mm stroke with foot mounting (L) for versatile installation.
  • 4Solid-state auto switch (M9N) with NPN output for precise and durable sensing.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2L100-30DMZ-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm