CDQ2KWB40TN-30DMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KWB40TN-30DMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and consistent force output.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Standard 30mm stroke for precise and controlled linear motion.
  • 5Rod end male thread allows flexible mounting and attachment options.
Product Details
CDQ2KWB40TN-30DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm