CDQ2KWB40-50DMZ-M9BWVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KWB40-50DMZ-M9BWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 32-color solid-state auto switch with perpendicular mounting for easy visibility.
  • 4Includes 3m lead wire and operates on DC24V (10~28V) for flexible power options.
  • 5Durable through-hole mounting and rod end male thread for secure installation.
Product Details
CDQ2KWB40-50DMZ-M9BWVL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ63 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm