CDQ2KB40-100DFZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2KB40-100DFZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection.
  • 240mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 3Standard 100mm stroke for versatile use.
  • 4Through-hole mounting for easy and secure installation.
  • 5Boss in head side for additional mounting flexibility.
Product Details
CDQ2KB40-100DFZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Boss In Head Side
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm