CDQ2G63TF-125DCZ-M9PW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G63TF-125DCZ-M9PW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 34-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
  • 4Includes 2-color indicator auto switch with PNP output for easy monitoring.
  • 5Standard 125mm stroke and 63mm bore for robust performance in industrial applications.
Product Details
CDQ2G63TF-125DCZ-M9PW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 63 mm