CDQ2G63-50DMZ-W-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G63-50DMZ-W-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 263mm bore size and 50mm standard stroke for powerful and controlled movement.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and feedback.
  • 4Double knuckle joint rod end bracket for flexible mounting and alignment.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for convenient sensor installation.
Product Details
CDQ2G63-50DMZ-W-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm