CDQ2G50-100DZ-E-M9PWVSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G50-100DZ-E-M9PWVSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise positioning and reliable operation.
  • 2Head flange mounting style ensures easy installation and stability.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Type B mounting bracket with joint for flexible mounting options.
  • 5Durable construction with standard stroke and Rc/M thread ports.
Product Details
CDQ2G50-100DZ-E-M9PWVSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm