CDQ2G40TN-20DZ-E
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G40TN-20DZ-E
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 3NPT port threads ensure secure and leak-free air connections.
  • 4Type B mounting bracket with joint for flexible installation options.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for convenient sensor attachment.
Product Details
CDQ2G40TN-20DZ-E
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Type B Mounting Bracket+Joint
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm