CDQ2G40-100DZ-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G40-100DZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration.
  • 440 mm bore size and 100 mm standard stroke for versatile applications.
  • 5Pre-wired with indicator light and supports DC5V, 12V, and 24V power.
Product Details
CDQ2G40-100DZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm