CDQ2G20-30DMZ-M9NLS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2G20-30DMZ-M9NLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 220 mm bore size and 30 mm stroke for reliable performance in compact applications.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for easy integration into control systems.
  • 4Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 53-wire (NPN) auto switch with indicator light for clear operational feedback.
Product Details
CDQ2G20-30DMZ-M9NLS
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm