CDQ2F80-50DCMZ-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80-50DCMZ-M9NM
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280mm bore size and 50mm stroke for powerful and precise linear motion.
  • 3Solid-state auto switch (M9NM) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rod side flange style (F) for secure and versatile mounting options.
  • 5Rubber bumper and male thread rod end (CM) for enhanced durability and compatibility.
Product Details
CDQ2F80-50DCMZ-M9NM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm