CDQ2F80-40DCMZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80-40DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style (F) for secure and stable mounting.
  • 380mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Standard 40mm stroke ensures consistent and reliable operation.
  • 5Rubber bumper and rod end male thread (CM) for enhanced durability and ease of installation.
Product Details
CDQ2F80-40DCMZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm