CDQ2F80-250DCMZ-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80-250DCMZ-M9NM
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 380mm bore size and 250mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread and rubber bumper for secure mounting and smooth operation.
Product Details
CDQ2F80-250DCMZ-M9NM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm