CDQ2F80-15DZ-M9PWSDPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F80-15DZ-M9PWSDPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 3Pre-wired M9PWSDPC auto switch with PNP output for easy integration.
  • 42-color indicator light for clear status monitoring during operation.
  • 5Compact 15mm stroke design ideal for applications with limited space.
Product Details
CDQ2F80-15DZ-M9PWSDPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm