CDQ2F63-50DZ-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63-50DZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange mounting style for easy and secure installation.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for reliable signal output.
  • 4Standard 50mm stroke with 63mm bore size for high-force applications.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC 5V, 12V, and 24V power.
Product Details
CDQ2F63-50DZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm