CDQ2F63-45DCZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63-45DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2Rod side flange style for secure and stable mounting.
  • 363mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Standard 45mm stroke suitable for precise linear motion tasks.
  • 5With rubber bumper for shock absorption and extended cylinder life.
Product Details
CDQ2F63-45DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 45 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm