CDQ2F63-10DMZ-M9BVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63-10DMZ-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style mounting for easy and secure installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise control and monitoring.
  • 4Compact 10mm stroke ideal for applications requiring short, precise movements.
  • 5DC24V-compatible auto switch with 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2F63-10DMZ-M9BVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm