CDQ2F63-100DZ-M9NW
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63-100DZ-M9NW
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style mounting for easy and secure installation.
  • 3Standard 100mm stroke suitable for a wide range of industrial applications.
  • 42-color indicator solid-state auto switch with 3-wire (NPN) for reliable operation.
  • 5Multiple mounting options with auto switch grooves on 2 or 4 sides for flexibility.
Product Details
CDQ2F63-100DZ-M9NW
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm