CDQ2F63-100DMZ-M9NL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F63-100DMZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange style mounting ensures easy and secure installation.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for reliable sensor feedback.
  • 463mm bore size and 100mm stroke provide optimal force and movement.
  • 5Durable construction with male rod end thread for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2F63-100DMZ-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 63 mm