CDQ2F50-50DCZ-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-50DCZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 250 mm bore size and 50 mm stroke for versatile industrial applications.
  • 32-color solid-state auto switch with a 3m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 4Rubber bumper included for reduced impact and noise during operation.
  • 5Rod side flange style mounting for secure and stable installation.
Product Details
CDQ2F50-50DCZ-M9BWL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm