CDQ2F50-40DCMZ-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-40DCMZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 250mm bore size and 40mm standard stroke for versatile industrial applications.
  • 4Rod side flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Rubber bumper and male thread rod end for enhanced durability and performance.
Product Details
CDQ2F50-40DCMZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm