CDQ2F50-30DZ-M9PL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-30DZ-M9PL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 2Rod side flange style (F) for secure and easy mounting.
  • 350mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 4Solid-state auto switch (M9PL) with PNP output and indicator light for precise control.
  • 5Durable design with Rc/M thread ports and standard rod end female thread.
Product Details
CDQ2F50-30DZ-M9PL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm