CDQ2F50-200DCMZ-M9BWSDPCS
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F50-200DCMZ-M9BWSDPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise position detection.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Pre-wired M9BWSDPC auto switch with 2-color indicator for quick status monitoring.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet end-of-stroke operation.
  • 5Rod end male thread and 4-sided auto switch mounting groove for flexible installation.
Product Details
CDQ2F50-200DCMZ-M9BWSDPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 50 mm