CDQ2F40TN-50DMZ-X271
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40TN-50DMZ-X271
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 240mm bore size and 50mm stroke for reliable performance in automation applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Fluoro rubber seals enhance durability and resistance to harsh environments.
  • 5Rod end male thread design for versatile mounting options.
Product Details
CDQ2F40TN-50DMZ-X271
Made To Order
Fluoro Rubber Seals
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm