CDQ2F40TN-25DCZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40TN-25DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 240mm bore size provides strong and reliable linear motion for industrial applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free air connections.
  • 4Rubber bumper option (Body Option C) reduces noise and vibration during operation.
  • 5Auto switch mounting groove allows flexible installation of sensors on multiple sides.
Product Details
CDQ2F40TN-25DCZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm