CDQ2F40TF-150DCZ-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40TF-150DCZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and compatibility with sensors.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both extending and retracting strokes.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 54-sided auto switch mounting groove offers flexible sensor placement options.
Product Details
CDQ2F40TF-150DCZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 40 mm