CDQ2F40-75DCZ-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-75DCZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2Rod side flange style (F) for secure and stable mounting in various applications.
  • 3Rubber bumper (C) reduces impact noise and vibration, extending cylinder life.
  • 4Solid-state auto switch (M9BL) with indicator light for precise and durable feedback.
  • 5Standard 75mm stroke with 40mm bore size for optimal force and speed performance.
Product Details
CDQ2F40-75DCZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm