CDQ2F40-50DMZ-M9BWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-50DMZ-M9BWSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Rod side flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 3Pre-wired auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and reduced setup time.
  • 42-color indicator light provides clear visual feedback for operational status.
Product Details
CDQ2F40-50DMZ-M9BWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm