CDQ2F40-20DZ-M9PWV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-20DZ-M9PWV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 240mm bore size and 20mm stroke for efficient linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rod side flange style mounting for secure and stable installation.
  • 53-wire (PNP) perpendicular auto switch with 0.5m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2F40-20DZ-M9PWV
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm