CDQ2F40-125DCMZ-M9NM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-125DCMZ-M9NM
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient and reliable operation in both directions.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with auto switches for position detection.
  • 340mm bore size and 125mm stroke provide optimal force and movement for industrial applications.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light ensures accurate and durable sensing.
  • 5Rod end male thread and 4-side mounting groove offer versatile installation options.
Product Details
CDQ2F40-125DCMZ-M9NM
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 40 mm