CDQ2F40-100DCMZ-M9PSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F40-100DCMZ-M9PSDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Rod side flange style mounting for easy and secure installation.
  • 3Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for reliable signal output.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and performance.
  • 5Standard 100mm stroke with 40mm bore size for versatile industrial use.
Product Details
CDQ2F40-100DCMZ-M9PSDPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm