CDQ2F20-30DZ-M9NVMDPC3
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2F20-30DZ-M9NVMDPC3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2Solid-state auto switch with M12-4 pin connector for easy integration and reliable performance.
  • 3Rod side flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 4Standard 30mm stroke with 20mm bore size for versatile industrial use.
  • 5Pre-wired with a 1m lead wire and supports DC voltage (4.5~28V) for flexible power options.
Product Details
CDQ2F20-30DZ-M9NVMDPC3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 20 mm