CDQ2D80-50DMZ-A73HZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D80-50DMZ-A73HZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 380mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 4Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread for versatile connection options in various setups.
Product Details
CDQ2D80-50DMZ-A73HZ
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm