CDQ2D63TN-300DCMZ-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63TN-300DCMZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Double-acting pneumatic cylinder with a 63mm bore and 300mm standard stroke for reliable performance.
  • 2Built-in magnet and double clevis mounting style for easy installation and secure operation.
  • 3Includes 2-color indicator auto switches with a pre-wired M12-4 pin connector for quick setup.
  • 44-sided auto switch mounting groove provides flexible sensor positioning options.
  • 5Rod end male thread and rubber bumper cushion ensure durability and smooth operation.
Product Details
CDQ2D63TN-300DCMZ-M9PWSDPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 63 mm