CDQ2D63-300DCMZ-M9PWSDPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-300DCMZ-M9PWSDPC
Key Features
  • 1Double-acting pneumatic cylinder with a 63mm bore and 300mm stroke for robust performance.
  • 2Built-in magnet and 4-sided auto switch mounting groove for easy sensor integration.
  • 3Pre-wired M12-4 pin connector with 2-color indicator for quick installation and diagnostics.
  • 4Double clevis mounting style and rubber bumper cushion for secure and smooth operation.
  • 5Solid-state auto switch with PNP output supports DC 5V-28V for versatile compatibility.
Product Details
CDQ2D63-300DCMZ-M9PWSDPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm