CDQ2D63-200DCMZ-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-200DCMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Double-acting pneumatic cylinder with a 63mm bore and 200mm stroke for reliable performance.
  • 2Built-in magnet and solid-state auto switch (M9PSAPC) for precise position detection.
  • 3Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Pre-wired connector (M8-3 pin) with indicator light for easy integration and monitoring.
Product Details
CDQ2D63-200DCMZ-M9PSAPC
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm