CDQ2D63-200DCMZ-M9P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-200DCMZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2Double clevis mounting style ensures secure and flexible installation.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth operation and reduced impact noise.
  • 5Rod end male thread and 4-side auto switch mounting groove for versatile applications.
Product Details
CDQ2D63-200DCMZ-M9P
Made To Order
Standard
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm