CDQ2D63-150DCMZ-XC35
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQ2D63-150DCMZ-XC35
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 363mm bore size and 150mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 4Rubber bumper cushioning for smooth and quiet operation.
  • 5Includes coil scraper (XC35) for enhanced durability and maintenance-free use.
Product Details
CDQ2D63-150DCMZ-XC35
Made To Order
With Coil Scraper
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 63 mm